Yamaha Ténéré 700

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Joukahainen
Viestit: 122
Liittynyt: Ti Elo 13, 2019 5:09 pm
Pyörä: Tenere 700

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Joukahainen »

Münchenin näyttelyssä esiteltyjä varusteita: https://www.youtube.com/watch?v=mQedEX6rb6c

Alkaa jo olla aika lailla tarjontaa ja valinnan varaa.
Avatar
Totti
Viestit: 1122
Liittynyt: Pe Joulu 07, 2012 4:02 pm
Pyörä: Tenere 700
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Totti »

Leka79 kirjoitti:Onko kenelläkään kokemusta tästä pelkääjän kahvat + takatarakka yhdistelmästä?

https://europe.outbackmotortek.com/prod ... ack-combo/

Jos on, onko hyvä? Entä onko mitään käryä hintatasosta koska näyttää nyt loppuun myydyltä?

Minusta fiksun näköinen setti.
Tuli tänään ilmoitus Outbackiltä että teline on tilattavissa. Yksi sinne jäi vielä :mrgreen:
”On se kumma kun tehdään kunniaa sille joka löi jalkansa poikki.
Vaan se jolla on päässä huminaa, sitä poloista häpeää kaikki.” Timo Rautiainen & Neljäs Sektori

Exät: TransAlp, Africa Twin, 950 Adv, 990 Adv

https://www.kuraukot.fi/
Koippa
Viestit: 135
Liittynyt: Su Tammi 27, 2019 12:59 pm
Pyörä: Yahama Tenere 700
Paikkakunta: Nummela

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Koippa »

Joukahainen kirjoitti:Münchenin näyttelyssä esiteltyjä varusteita: https://www.youtube.com/watch?v=mQedEX6rb6c

Alkaa jo olla aika lailla tarjontaa ja valinnan varaa.
Noi yhet takalaukut tarvii jo ylileveen valot :lol: ja vääntyy kyllä heti, ku vaan ohuet putket(ainakin mitä näkyi).

Jotain ihan hyviäkin näkyi, mutta omaan silmään jammulla monet jutut kyllä ihan hyvät.
JuhaV2
Viestit: 17
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2017 6:44 pm
Pyörä: Fantic XEF250-21, Tenere 700
Paikkakunta: Espoo

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja JuhaV2 »

Noin kuukausi sitten lähetin Teneren vanteet https://www.bartfactory.com Italiaan.Level 1 etuvanne vaihdettiin tubeless malliseksi ja pinnojen nippojen päälle laitettiin kuminen panta. Tulivat maanataina ja maksoi 605 € sis alv ja rahdin osuu 50€.
Hyvää jälkeä.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Joku sivu sitten oli puhetta vakiovaimentimen ulostulo putken vaihtamisesta isompaan. Hyllyssä oli 40x1.5 rst putkea ja tein siitä ulostulon, pään muotoilin tuurnan kanssa samanlaiseksi kun alkuperäinen joten visuaalisesti vaihtoa ei huomaa. Pyörä pienessä tilassa joten äänistä on paha vetää isoja johtopäätöksiä mutta ensivaikutelma oli että äänet on matalammat ja ehkä hieman kovemmat. Jos tosiaan äänet madaltui entisestään niin tuunus kannatti, selviää kun vedenpaisimus loppuu joskus ja pyörä otetaan varastosta pois.

EDIT: Pari kuvaa löytyi koneelta, loput katosi kun puhelimeen tuli päivitys joka tyhjensi samalla SD kortin :evil:
Putken suu prässätty tuurnalla muotoon, tuon jälkeen katkaisu että saa 15 asteen mutkan. Kokonaispituuden pidin samana kun vakio ulostulossa.

EDIT2: Pyörä otettu ajoon ja taajama vauhdeissa huomaa että äänet on matalammat, tai yleensäkin kuulee jotain ääntä.

Kuva

Kuva
Viimeksi muokannut Koheltaja, Pe Maalis 20, 2020 6:38 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Kylätason kurapyöräilijä.
Joukahainen
Viestit: 122
Liittynyt: Ti Elo 13, 2019 5:09 pm
Pyörä: Tenere 700

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Joukahainen »

JKon
Viestit: 234
Liittynyt: To Maalis 28, 2019 12:11 pm
Pyörä: Ténéré 700
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja JKon »

Ikävästi vesi jää tuonne akun "kotelon" pohjalle aina kun pyörää pesee. Eikä se sieltä kuivu mitenkään ainakaan näillä keleillä muuta kun pyyhkimällä.

Tässä tullut tällä viikolla ajeltua jonkun verran kun ei oo ollu pakkasta ja maantiet ajokunnossa. Scorpion rally str pitäs kyllä laittaa vaihtoon kun tänäänkin oli maastossa paikoin jäätä ja lunta ja mutaa sitäkin enemmän niin ei oo kyllä otollisin rengas noihin touhuihin vaikkakin kyllä eteenpäin aina tuntuu pääsevän. Reilut 5000km tuolla on nyt menty ja kyllähän se alkaa vähän näkyä jo että kulahdusta on tapahtunut.
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Mä vaihdoin takarenkaan syksyllä samanlaiseen 6000km kohdalla, nyt vähän harmittaa etten laittanut Rallya tai Wildiä alle molempiin päihin. STR on hyvä rengas kesällä mutta syksyn märässä ja pehmeässä kelissä kaipasi vähän pitävämpää rengasta mettäteillä. Rupuleita en ole halukas laittaa alle kun tulee ajettua paljon asfaltilla, seuraavaksi ehkä Rally/Wild tai vastaava semirengas.
Kylätason kurapyöräilijä.
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Arrowilta putkisto, eBaysta löytyy hinnat helpoiten https://www.arrow.it/en/assembled/1677/ ... -2019-2020
Kylätason kurapyöräilijä.
MTL
Viestit: 24
Liittynyt: To Tammi 28, 2010 6:58 pm
Pyörä: T7

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja MTL »

Oletteko ite väännelly uudet kumet vanteille? Mietin vain tuota tasapainotusta että tarviiko :roll: Katellin omaa Tenerä niin näytti olevan pinnoissa painot paikoillaan. Ite oon aikaisempiin enduroihin (ktm 690) aina ite vaihdellut kumit, enkä ole tasapainottanut renkaita ja hyvin pelas maantie ajossa.
Hobes
Viestit: 477
Liittynyt: To Maalis 23, 2017 12:31 pm
Pyörä: T7

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Hobes »

MTL kirjoitti:Oletteko ite väännelly uudet kumet vanteille? Mietin vain tuota tasapainotusta että tarviiko :roll: Katellin omaa Tenerä niin näytti olevan pinnoissa painot paikoillaan. Ite oon aikaisempiin enduroihin (ktm 690) aina ite vaihdellut kumit, enkä ole tasapainottanut renkaita ja hyvin pelas maantie ajossa.
Tähän pätee sama ohje kuin muihinkin pinnavanteisiin ( tai vanteisiin yleensä). Yleensä tasapainotuksen tarve on etenkin karkealla renkaalla ja on enemmänkin kiinni renkaasta kuin vanteesta. Esim. joskus oli K60:ssä ja sisurissa 35g heitto, vaikka vanne itsessään oli vimpan päälle painotettu. Tuollainen heitto alkaa tuntuu jo räpylöissä ainakin itsellä. Mukavuuskysymyshän tuo ensisijaisesti on, joten renkaan voi kyllä jättää tasapainottamatta, jos nypytys ei häiritse ( joku fiksumpi osannee kertoa, onko nypytyksestä pitkässä juoksussa merkitystä esim laakerien, iskariöljyjen, stefojen elinajanodotteille...). Yleensä eturengas on herkempi aiheuttamaan murheita kuin takarengas. Eturenkaan saa yleensä tasapainotettua tarpeeksi lähelle siten, että vääntää palat irti levystä ja käyttää etuhaarukkaa pukkina ( keula luonnollisesti ilmaan nostettuna). Kerran olen moisen operaation reissun päällä tehnyt ja ihan hyvä siitä tuli eikä siihen tainnut tulla kuin 5g lisää kotona tasapainotuspukissa. Tämä saattaa toki olla pyöräkohtaista, mutta toimi ainakin Dakarissa ongelmitta. Periaatteessa samaa jippoa voi käyttää takarenkaan kanssa, mutta silloin pitää myös ketjut pyöräytellä pois rattailta. Itse olen tuon todennut ihan turhaksi, kun ei nuo takarenkaan pompotukset juurikaan persaukseen asti tunnu.
Koheltaja
Viestit: 8072
Liittynyt: Su Huhti 03, 2011 12:50 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: Kehä III länsirajalla

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja Koheltaja »

Aika paljon renkaasta kiinni tarviiko painottaa vai ei, jos on ollut lievä tarve (5-10g) niin en ole viitsinyt painoja laittaa. Vaikka epätasapainossa pyörivä rengas ei tunnu ohjaustangossa tai persuksissa niin jatkuva nypytys välittyy iskareihin sekä laakerointiin, eikä se jatkuva nypytys ainakaan pidennä niiden ikää.
Kylätason kurapyöräilijä.
JKon
Viestit: 234
Liittynyt: To Maalis 28, 2019 12:11 pm
Pyörä: Ténéré 700
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja JKon »

Halvat tasapainopukit ei paljoa maksa jos haluaa itse vaihtaa ja tasapainottaa. Itse en ole tasapainotusta koskaan tehnyt mutta katselin youtubesta niin tuo on aika yksinkertainen homma. Vanteelle on tullut kyllä crossipyörän kumeja vaihdettua aikanaan mutta niitä nyt ei tasapainoteltu koskaan. Itsellä ei vielä kyseistä tasapainotuspukkia ole mutta suunnittelin sellaisen hommaavani ennen kun kumit vaihdan.

https://m.motonet.fi/fi/tuote/381501/Re ... notuspukki esim tuollainen vois toimia.
MTL
Viestit: 24
Liittynyt: To Tammi 28, 2010 6:58 pm
Pyörä: T7

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja MTL »

Jeps, hyviä ajatuksia ja vinkkejä. Tommonen useamman 10 gramman heitto alkaa jo tuntua aikalailla. No, täytyy testailla sitten kun tulee ajankohtaiseksi. Lähinnä tosiaan ajattelin kun tällä Tenerellä tarkoituksena ajaa pidempää reissua kuin aikasemmilla enduroilla niin mukava kun kulkis mahdollisimman tasasesti :D
Avatar
JuhaL
Viestit: 857
Liittynyt: Ma Huhti 13, 2015 4:27 pm
Pyörä: CRF1000L DCT
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Re: Yamaha Ténéré 700

Viesti Kirjoittaja JuhaL »

JKon kirjoitti:https://m.motonet.fi/fi/tuote/381501/Re ... notuspukki esim tuollainen vois toimia.
Ihan toimiva peli. Puntitkin löytyy samasta kaupasta, mutta eri osastolta.
Solifer SM-82 >>> '12 Yamaha XT660Z Ténéré >>> '16 Honda CRF1000L Africa Twin DCT
Vastaa Viestiin