Enskaa etsimässä ja olen jo itselleni mieluiset mallit löytänyt (Dominator,Funduro ja Transalp) mutta tarjolla tuntuu olevan ihan kivasti myös näitä Aprilian vehkeitä.
Olisko kellään mitään sanottavaa niistä / vertailutietoja?
Sami
Kokemuksia:Aprilia PEGASO 650
Valvojat: Jukka, Moderaattorit
riippuu kovasti mitä on meininkinä ajella. Kaverill aon pagaso ja kyllä sillä samoja reittejä pääsee kun Domillakin, pikusen vaan pitää sen painon ja muovin kanssa olla varovaisempi. Maantiellähän (asfaltilla) pegaso on sitten mukavempi, mutta hiekalle ja maaseutu kiemuralle oma valintani olisi Domi, lienee noista pyöristä myös halvimmasta päästäkin.
alsu + tallin perukoilta :
KTM 450 EXC -03
Honda XL600R Paris-Dakar, NX650 Dominator
Yamaha YZ 490, YZ 80
CZ 175 Sport -71
Helkama Raisu CR
KTM 450 EXC -03
Honda XL600R Paris-Dakar, NX650 Dominator
Yamaha YZ 490, YZ 80
CZ 175 Sport -71
Helkama Raisu CR
Omasta kokemuksesta voin myös letkeäksi 'matka' sorapyöräksi Domia suositella. On helppo pyörä viedä, ja koneeltaan simppeliä tekniikkaa, ei vesiä eikä turhia tuulettimia, eikä mitään häiritseviä sähköhässäköitä mutenkaan.
Domilla on pärjätty pienemmillä kuin suuremillakin pätkillä...
Domilla on pärjätty pienemmillä kuin suuremillakin pätkillä...
"En pidä siitä, että siirtyminen vaatii mahtavia tekoja. Sateen jälkeen hiekkatiellä, kauneus hehkuu ja kumartaa syvään." -kiitos Dave & Otto