Kratti kirjoitti:Laitetaan vielä, että käsittääkseni nuo säännöt koskevat vain kansallispuiston aluetta. Oittaa, Pirttimäki, Luukki, Salmi ja mitä noita on, eivät ole kansallispuistoa. En ole noilla alueilla paljoa käynyt. Merkityt reitit ovat leveää hiekkatietä, mutta luultavasti niiltä löytyy kapeampaa polkuakin.
Viime vuosina on tullut useaankin kertaan ajettua osamatka Reitti2000:sta, joskus Luukki, joskus Petikko lähtöpaikkana. Jos vaikka lähtee Luukista liikkeelle, niin siinä tulee aika vaihtelevasti erilaista alustaa. On ulkoilupolkuja, metsäpolkua, kallioita, juurakkoa, hiekkateitä jne. Nuuksiossa joutuu ajamaan muutaman kilsan myös asfaltilla. Solvallasta Pirttimäkeen päin on ulkoilupolkua ja sellaisia ylämäkiä, että varmasti tuntuu reisissä. Nuuksiossa on myös Reitti2000:n ulkopuolella pyöräiltäviä reittejä, mutta ei ole niitä tullut vielä tutkittua.
Yksi näkökulma tuohon pyöräilykieltoon tietyilä reiteillä: joskus taannoin olen tuolla pari kertaa käynyt jalkaisin teltan kanssa. Sellainen muistikuva on, että siellä on aika paljon polkuja, jotka on melko kuluneessa kunnossa. Pahimmilla juurakkopätkillä ei ole kiva mennä edes jalkaisin, puhumattakaan että sitten pyörällä...että ei välttämättä kaikki kielletty ole niin kauhean kivaa
