Garmin adventure routing?
Valvoja: Moderaattorit
Re: Garmin adventure routing?
Pitää kokeilla samaa reittiä hakea tässä pyhien aikana kun joku teistä ja kattoa hakeeko erilailla.
Siinä näkis tuleeko eroja eri mallin välillä.
Siinä näkis tuleeko eroja eri mallin välillä.
Re: Garmin adventure routing?
Kokeilin miten tekee reittiä Lapinlahti-Kokkola Googlemaps nopein 256km teiden 27 ja 28 kautta
Zumon adventure reitti 305km ja kyllä se eri uraa teki sen.
Zumon adventure reitti 305km ja kyllä se eri uraa teki sen.
- Ilmari
- Viestit: 1057
- Liittynyt: Su Maalis 12, 2006 11:15 am
- Pyörä: T7,CBR600, zxr6
- Paikkakunta: Kokkola
Re: Garmin adventure routing?
Tässä on jotain mallikohtaista eroa luulen? Just koitin samaa reittiä niin mulla tulos 256, Kokkola-Nivala-Iisalmi-Lapinlahti.mikaka kirjoitti:Kokeilin miten tekee reittiä Lapinlahti-Kokkola Googlemaps nopein 256km teiden 27 ja 28 kautta
Zumon adventure reitti 305km ja kyllä se eri uraa teki sen.
Goldwing-miehen "erikoinen"?
Re: Garmin adventure routing?
Tulipa itsekin kokeiltua ja kyllä tuo syötti niin pienille teille ettei sinne isolla Gessulla uskaltanut lähteä. Lopen suunnalta löytyi vielä runsaasti lunta ja jäätä auraamattomilta *teiltä*.
Jos seuraavalla kerralla tuolla 690:lla niin voi rohkeammin seurata minne haluaa ajattaa
Laitteena Zumo 590 upgreidattuna 595:ksi.
Jos seuraavalla kerralla tuolla 690:lla niin voi rohkeammin seurata minne haluaa ajattaa
Laitteena Zumo 590 upgreidattuna 595:ksi.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
Re: Garmin adventure routing?
Tänään päivitin tuon ohjelmiston ja nyt tuntuis toimivan. Ainakin mitä kotona kokeilin niin ei mitään valtateitä pitkin opasta enää.
Rima on asetettava niin korkealle että sen voi alittaa pää pystyssä!
Re: Garmin adventure routing?
Vertailun vuoksi Automapan "Adventure" routing välille Hämeenlinna Jyväskylä.
Re: Garmin adventure routing?
Aika paljon on tullu Automapalla ajeltua, ja sen löytämät reitit on välillä todellakin aika adventurea. Se ei jotenkin ymmärrä pienen ja vielä pienemmän tien eroa, ja ohjaa välillä sille tosi pienelle. No, en valita, ton ansiosta tiedän mikä on Gavia Pass.
Re: Garmin adventure routing?
Ei tuo laite näköjään vieläkään mitään järkevää reittiä osaa tehdä näillä "adv routing" asetuksilla.
Hämeenlinnasta kun piti mennä Multiaan niin eka opasti 50km lenkin mutkateitä Janakkalassa jonka jälkeen valtatietä pitkin perille. Toki joka kylän keskustassa poikettiin
Basecamplla kun tekee reitin niin jostain syystä välillä ajattaa risteyksen ohi ja kilometrin päästä u-kääännös ja takas samaan risteykseen.
Google maps ja vältä valtateitä asetus ajattaa mukavaa mutta kuitenkin sellaista reittiä että matka edistyy.
Saakohan tuohon mitään tolkkua millään asetuksilla, poislukien nopein reitti? Vai onko parempi unohtaa garmin kaapin perälle ja joku tabletti tilalle..??
Hämeenlinnasta kun piti mennä Multiaan niin eka opasti 50km lenkin mutkateitä Janakkalassa jonka jälkeen valtatietä pitkin perille. Toki joka kylän keskustassa poikettiin
Basecamplla kun tekee reitin niin jostain syystä välillä ajattaa risteyksen ohi ja kilometrin päästä u-kääännös ja takas samaan risteykseen.
Google maps ja vältä valtateitä asetus ajattaa mukavaa mutta kuitenkin sellaista reittiä että matka edistyy.
Saakohan tuohon mitään tolkkua millään asetuksilla, poislukien nopein reitti? Vai onko parempi unohtaa garmin kaapin perälle ja joku tabletti tilalle..??
Rima on asetettava niin korkealle että sen voi alittaa pää pystyssä!
Re: Garmin adventure routing?
Navi vie sut perille , mutta jos haluat vaikuttaa mitä kautta , pitänee reitti ja jälki tehdä itse basecampilla. Määritä lähtö ja kohde, sitten vaan hiirellä basen piirtämään viivan kiinni ja siirtelee sitä soitten laitoihin ja mettäteille, tai mihin nyt haluaa.
Taas lähti mopo käsistä
-
- Viestit: 641
- Liittynyt: To Marras 22, 2012 4:44 pm
- Pyörä: KTM 500 EXC-F Sixdays
- Paikkakunta: Raisio
Re: Garmin adventure routing?
Jokus kokeilin tuota mutkaiset tiet vaihtoehtoa ja se toimi samalla tavalla. Ensin pätkä mutkatietä ja sitten isoja teitä perille, ei oikein kiva[ANGRY FACE]KN76 kirjoitti:Ei tuo laite näköjään vieläkään mitään järkevää reittiä osaa tehdä näillä "adv routing" asetuksilla.
Hämeenlinnasta kun piti mennä Multiaan niin eka opasti 50km lenkin mutkateitä Janakkalassa jonka jälkeen valtatietä pitkin perille. Toki joka kylän keskustassa poikettiin
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Garmin adventure routing?
Kannattaa yrittää tien päällä navigoidessa sellaista ettei laita kohdetta suoraan, varsinkaan jos on kovin kaukana. Vaan joku metsäinen piste siin välillä joka silmällä tuntuu sinne päin olevalta. Sitten kun on mutkaista reittiä siihen suntaan ajanut hetken ottaa taas kohteeksi muutaman kymmenen kilometrin päässä olevan toisen kohdan. Garmin softa ainakin 276cx:ssä onnistuu aika hyvin minusta tuossa jos ei pyydä liian pitkää reittiä kerralla.
Re: Garmin adventure routing?
Pyörän mukana tuli 345LM, ja sitten kokeiluun adv routing, mielestäni ihan ok meikäläiselle kun ei ole enää tarvetta rypemiseen. Aika mukavia reittejä se on tarjonnut, eikä minulla ole ollut mitään isoja teitä kuin satunnaisesti. Käytän jatkossakin.
Re: Garmin adventure routing?
Itse olen useasti sitä käyttänyt ja yllättävän hyviä reittejä on keksinyt.
Siihen kun saisi vaihtoehdon vältä asvalttiteitä olisi parempi vielä.
Välillä tekee ihan hölmöjä pistoja sivuun tai ajattaa pikkutielle 100m ja toista pois.
Se on taidettu suunnitella päällystetielle pääasiassa.
Pitäisi laittaa garminille vähän palautetta sen toiminnasta.
Siihen kun saisi vaihtoehdon vältä asvalttiteitä olisi parempi vielä.
Välillä tekee ihan hölmöjä pistoja sivuun tai ajattaa pikkutielle 100m ja toista pois.
Se on taidettu suunnitella päällystetielle pääasiassa.
Pitäisi laittaa garminille vähän palautetta sen toiminnasta.
Re: Garmin adventure routing?
Laitoin reitittämään täältä Muoniosta kotiin, mäet ja mutkat täysille ja valtatiiet minimiin. Löysihän se mutkateitä. Aluksi 900km pelkkää valtatietä Asikkalaan asti, sieltä 317 Lammille ja Turengin kautta kotiin.
No eihän tuolta väliltä paljo vaihtoehtoja löydykkään...
No eihän tuolta väliltä paljo vaihtoehtoja löydykkään...
Rima on asetettava niin korkealle että sen voi alittaa pää pystyssä!
Re: Garmin adventure routing?
Toistaseksi parhaan reitin sai Garmin tehtyä kun otin adventure routingin pois päältä ja tilalle nopea reitti. Siihen lisänä vältä valtateitä.
Iisalmesta Hämeenlinnaan oltiin menossa ja ensin kone ehdotti että ajetaan isoja teitä Jyväskylän kautta. Valikon muuta reittiä kohdassa kun sormella tökkäs karttaa Päijänteen itäpuolelta niin veti reitin sieltä. Mukavia mutkaisia pikkuteitä mutta silti joutuisaa matkantekoa ilman mitään ketunlenkkejä tai kaupunkikierroksia.
Tällä tavalla kun tuo adventure routing toimis niin siitä olis jotain hyötyä...
Iisalmesta Hämeenlinnaan oltiin menossa ja ensin kone ehdotti että ajetaan isoja teitä Jyväskylän kautta. Valikon muuta reittiä kohdassa kun sormella tökkäs karttaa Päijänteen itäpuolelta niin veti reitin sieltä. Mukavia mutkaisia pikkuteitä mutta silti joutuisaa matkantekoa ilman mitään ketunlenkkejä tai kaupunkikierroksia.
Tällä tavalla kun tuo adventure routing toimis niin siitä olis jotain hyötyä...
Rima on asetettava niin korkealle että sen voi alittaa pää pystyssä!