Basecamp apua..
Lähetetty: Pe Elo 03, 2018 12:00 pm
Moro,
pari kysymystä viisaammille..
Taustaa: käytän basecamppia reitin tekoon Macillä, ja siirrän ne sitten zumo 390. Suomessa ja hiekkateillä ajelen, karttana reitittävä Garminin oma, sama tuorein kartta sekä tietokoneessa että navissa (City Navigator Europe NTU 2019.10). Suurinpiirtein pärjään häkkyrän kanssa nykyään.
Mutta: olen aina ihmetellyt miksi tietokoneessa karttanäkymä on "vääristynyt", kun vertaa esim. siihen ilmaiseen maastokarttaan tai kansalaisen karttapaikan karttaan, jossa näkymä on suoraan ylhäältä. Olen yrittänyt kokeilla 2D ja 3D säätöjä, mutta ei ole auttanut. Eikä mun aivoilla mistään 3D näkymästä muutenkaan hyötyä olisi.. Eli en käytä enkä halua käyttää mitään 3D näkymää. Erityisen typerää tämä on kun teen hiekkateille reittejä, koska ne ovat katkoviivalla, ja alueella missä on paljon pikkuteitä on vähän vaikea tehdä reittiä jota vertaa esim. kansalaisen karttapaikan karttaan kun tiet on vähän eri muotoisia.. Saisi olla hiekkatiet kiinteillä viivoilla ja asfalttitiet katkoviivoilla..!!
Eli saako tietokoneessa näkymän "karttanäkymäksi"?
Toinen kysymys: miten pakottaa reitti kahden pisteen välille kun karttapohjassa ei ole tietä välissä (vaikka ilmakuvassa on ihan samannäköinen tie kuin pisteiden luonakin..
Ajaessa taatusti tipun reitiltä siinä kohtaa ja sitten tulee jatkettua muutama kilometri pimeänä..
pari kysymystä viisaammille..
Taustaa: käytän basecamppia reitin tekoon Macillä, ja siirrän ne sitten zumo 390. Suomessa ja hiekkateillä ajelen, karttana reitittävä Garminin oma, sama tuorein kartta sekä tietokoneessa että navissa (City Navigator Europe NTU 2019.10). Suurinpiirtein pärjään häkkyrän kanssa nykyään.
Mutta: olen aina ihmetellyt miksi tietokoneessa karttanäkymä on "vääristynyt", kun vertaa esim. siihen ilmaiseen maastokarttaan tai kansalaisen karttapaikan karttaan, jossa näkymä on suoraan ylhäältä. Olen yrittänyt kokeilla 2D ja 3D säätöjä, mutta ei ole auttanut. Eikä mun aivoilla mistään 3D näkymästä muutenkaan hyötyä olisi.. Eli en käytä enkä halua käyttää mitään 3D näkymää. Erityisen typerää tämä on kun teen hiekkateille reittejä, koska ne ovat katkoviivalla, ja alueella missä on paljon pikkuteitä on vähän vaikea tehdä reittiä jota vertaa esim. kansalaisen karttapaikan karttaan kun tiet on vähän eri muotoisia.. Saisi olla hiekkatiet kiinteillä viivoilla ja asfalttitiet katkoviivoilla..!!
Eli saako tietokoneessa näkymän "karttanäkymäksi"?
Toinen kysymys: miten pakottaa reitti kahden pisteen välille kun karttapohjassa ei ole tietä välissä (vaikka ilmakuvassa on ihan samannäköinen tie kuin pisteiden luonakin..
Ajaessa taatusti tipun reitiltä siinä kohtaa ja sitten tulee jatkettua muutama kilometri pimeänä..