Moe. Tommonen tuli eteen pari vuotta sitten Kallavedellä, kun oltiin kaverin kanssa veneilemässä.
Tulimme avosulusta isolle selällä ja oltiin hiukan hukassa. Zumo sattui olemaan mukana ja sen avulla saatiin sijainti selville.
Homma oli muuten selvä, mutta kun aloimme vertailla Navigaattorin koordinaatteja merikartan koordinaatteihin niin eiväthän ne pitäneetkään kutia.
Zumossa löytyy "minne" valikon alta "koordinaatit" kategoria, josta koordinaateista voi valita eri muodon, hddd.ddddd, hddd.mm.mmm, hdd.mm.sss
Noita koodeja rukkaamalla saimme laitteen täsmäämän karttaan.
Mitä nuo muut koordinaatit ovat ja missä niitä käytetään?
-Ile-
GPS sekavat koordinaatit
Valvoja: Moderaattorit
Re: GPS sekavat koordinaatit
Wikipedia selventää asiaa. Melkein jokaisella maalla on aikaisemmin ollut käytössä oma koordinaattijärjestelmänsä. Sen lisäksi on ollut alueellisia ja useita maailmanlaajuisia järjestelmiä. Tämän lisäksi GPS-laitteessa voidaan vielä valita se, missä muodossa koordinaatit esitetään. Jotta GPS:n koordinaatit täsmäisivät paperikarttaan, pitää sekä järjestelmän että koordinaattien esitysmuodon olla sama.
Lisäksi asiaan vaikuttaa vielä järjestelmässä käytetty karttaprojektio.
Lisäksi asiaan vaikuttaa vielä järjestelmässä käytetty karttaprojektio.
- rainerb
- Viestit: 2633
- Liittynyt: Ti Kesä 30, 2009 9:40 am
- Pyörä: AT RD07a + ST1100
- Paikkakunta: Uleåborg
Re: GPS sekavat koordinaatit
Nuo koordinaatit ovat latitudeja ja longitudeja, eli leveyspiirejä ja pituuspiirejä. Ne kattavat koko maapallon eräänlaisena verkostona.Ilmari kirjoitti:Zumossa löytyy "minne" valikon alta "koordinaatit" kategoria, josta koordinaateista voi valita eri muodon, hddd.ddddd, hddd.mm.mmm, hdd.mm.sss
Sinä vertailet nyt niiden erilaisia esitysmuooja: h.ddd.ddddd on paikka asteina ja asteen desimaaleina (degrees), hddd.mm.mmm on paikka asteina, minuutteina ja minuutin desimaaleina. Ja viimeinen on asteina, minuutteina ja sekuntiena.
Leveyspiiri (latitude) mitataan päiväntasaajalta (ekvaattorilta), positiivisen arvot pohjoiseen päin ja negatiiviset arvot etelään päin.
Pituuspiiri (longitude, meridian, meridiaani) mitataan nollapituuspiiristä (peruspituuspiiri), joka kulkee Greenwichin kautta Englannissa. Positiiviset arvot kasvavat itään päin ja negatiiviset arvot länteen päin.
Paikkojen sijainneista käytetään esimerkiksi ilmaisua 20o eteläistä leveyttä ja 30o itäistä pituutta. Toisaalta sama voitaisiin sanoa ilmaisulla -20o leveyttä ja +30o pituutta tai lyhyesti (20oS, 30oE).
Helsingin sijainti on n. 60o pohjoista leveyttä ja 25o itäistä pituutta (60oN, 25oE). Eri valtioiden ja paikkojen koordinaatteja voit tutkia Bartlebyn sivuilla. Sivulle on kootut sijainnit antavat siis vain suuntaa siitä, missä kyseinen paikka sijaitsee. Esimerkiksi koko Suomen sijainniksi on määritetty (64oN, 26oE).
LISÄTIETOA: Joskus eri paikkojen sijainnit annetaan muodossa: asteet:minuutit:sekunnit. Minuutissa on 60 sekuntia ja 60 minuuttia vastaa yhtä astetta. Esimerkiksi:
65:45:36 eteläistä leveyttä vastaa:
-(65 astetta + (45 minuuttia * (1 aste/60 minuuttia)) + (36 sekuntia * (1 minuutti/60 sekuntia) * (1 aste/60 minuuttia)))
= -65.76 astetta leveyttä, eli 65,76o eteläistä leveyttä.
Follow your front wheel, keep the rubber stuff down and the shiny parts up.
- CapoSakke
- Viestit: 1364
- Liittynyt: To Elo 09, 2007 7:54 am
- Pyörä: ELUKKA 57, ISO ELUKKA 660 RR, CAPO
- Paikkakunta: Savo / All Oceans
- Viesti:
Re: GPS sekavat koordinaatit
Don't ride faster than you guardian angel can fly!
Osta enduro niin et tarvitse katua!
...You know it's a bit windy when you get passed by your own dust...
JUTAKO
https://www.gsh457.com/ktm-adventure-rally-finland/
Osta enduro niin et tarvitse katua!
...You know it's a bit windy when you get passed by your own dust...
JUTAKO
https://www.gsh457.com/ktm-adventure-rally-finland/