Zumo 660 reititys pielessä !
Valvoja: Moderaattorit
Zumo 660 reititys pielessä !
Latasin uuden kartan ja päivitin ohjelmiston versioon 5.0 ja siitä alkoi ongelmat
Laite ei tunne enää vältä valtateitä täppiä vaan paremminkin ajattaa niillä
Tyreltä siirretyt reitit eivät ole lyhitä vaan jotain ihmeellisiä kiertoteitä vaikka sekä laitteessa että tyressä tiet näkyvät.
Kun sitten lisää tarpeeksi Zumoon kauttakulkupisteitä niin silloin reitittää ensiksi hylkäämilleen pätkille
Olen ollut yhteydessä huoltoon, katsotaan mitä keksivät.
Laite ei tunne enää vältä valtateitä täppiä vaan paremminkin ajattaa niillä
Tyreltä siirretyt reitit eivät ole lyhitä vaan jotain ihmeellisiä kiertoteitä vaikka sekä laitteessa että tyressä tiet näkyvät.
Kun sitten lisää tarpeeksi Zumoon kauttakulkupisteitä niin silloin reitittää ensiksi hylkäämilleen pätkille
Olen ollut yhteydessä huoltoon, katsotaan mitä keksivät.
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
- juhan
- Viestit: 2605
- Liittynyt: Ti Elo 29, 2006 1:25 am
- Pyörä: R12GS -13, XCh -07, KTM 690 ENDURO 2009
- Paikkakunta: JKL
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Saatko laitettua jotain esimerkkiä, että vois kokeilla. Minulla on samat versiot, enkä ole huomannut tuollaista käytöstä.
Päällyste päättyy, elämä alkaa - juha -
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Pistin postiajuhan kirjoitti:Saatko laitettua jotain esimerkkiä, että vois kokeilla. Minulla on samat versiot, enkä ole huomannut tuollaista käytöstä.
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
- juhan
- Viestit: 2605
- Liittynyt: Ti Elo 29, 2006 1:25 am
- Pyörä: R12GS -13, XCh -07, KTM 690 ENDURO 2009
- Paikkakunta: JKL
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Kiitos postista. Katsoin ensimmäiset noista esimerkeistä ja molemmat ovat kunnanrajalla ja genimappiin on merkitty puomi. Sama tieto on ilmeisesti 2014.40 kartassa. Mikä kartta sulla oli aiemmin, koska myös 2013.40 tekee saman virheen. Tuo karttatiedon ylläpito digiroad-aineistoon on kuntien vastuulla ja usein on käynyt niin, että pienempien teiden reititys on tekemättä rajan yli.
Kyllä minulle on sattunut tuollaisia paikkoja useinkin ja myös vanhempien ohjelma- ja karttaversioiden kanssa.
Sama reitti toimii kuin ajatus Garmin Topo Suomi V3 Light -kartalla. Joskin sillä taas on oikeasti ongelmia valtatie-reitityksen kanssa, mutta suosittelen kuitenkin, koska siinä hinta-laatu on kohdallaan ja CN osaa sitten ajattaa isoja teitä.
Oisko kellään parempaa tietoa tuosta kunnanraja-ongelmasta. Aiemmin se vaivasi myös Tyreä ja TomTomia, mutta nyttemin se on niissä korjattu jollain konstilla.
Kyllä minulle on sattunut tuollaisia paikkoja useinkin ja myös vanhempien ohjelma- ja karttaversioiden kanssa.
Sama reitti toimii kuin ajatus Garmin Topo Suomi V3 Light -kartalla. Joskin sillä taas on oikeasti ongelmia valtatie-reitityksen kanssa, mutta suosittelen kuitenkin, koska siinä hinta-laatu on kohdallaan ja CN osaa sitten ajattaa isoja teitä.
Oisko kellään parempaa tietoa tuosta kunnanraja-ongelmasta. Aiemmin se vaivasi myös Tyreä ja TomTomia, mutta nyttemin se on niissä korjattu jollain konstilla.
- Liitteet
Päällyste päättyy, elämä alkaa - juha -
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Ahaa, kuntarajoilla temppuilee kerrotaan Garminille, tein ennen reittejä GT-reittikartalla ja convertoin ne naviin olisiko tuolla asialla jokin vaikutus
Tossa Pinkjärvellä on tosiaankin puomi joka on auki ja taita olla kuntarajakin reitillä
Tossa Pinkjärvellä on tosiaankin puomi joka on auki ja taita olla kuntarajakin reitillä
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
MapSorsa reitittää kyllä tuosta kun lisää nuo pari pistettä eli osittain syyllinen löytyy BaseCampin algoritmeista.
Kohta jossa se sekoaa on siinä yhdessä risteyksessä, se ei ilmeisesti ole aineistoon ihan oikein piirretty. Vai onko se puomi juuri siinä kohdassa?
Ja näyttihän se siinä olevan. BaseCamppikin muuten reitittää siitä ATV profiililla Pitääköhän alkaa sitä käyttämään oletuksena?
Näihin vastaaviin ihmetyksen aiheisiin on tullut törmättyä ulkomailla aika useinkin.
Kohta jossa se sekoaa on siinä yhdessä risteyksessä, se ei ilmeisesti ole aineistoon ihan oikein piirretty. Vai onko se puomi juuri siinä kohdassa?
Ja näyttihän se siinä olevan. BaseCamppikin muuten reitittää siitä ATV profiililla Pitääköhän alkaa sitä käyttämään oletuksena?
Näihin vastaaviin ihmetyksen aiheisiin on tullut törmättyä ulkomailla aika useinkin.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Näyttää välillä menevän näissä keskusteluissa nk. puurot ja vellit sekaisin
Ja Suomen Garminiltakin rupes löytymään ainakin hetkellisesti "yhteistyökykyä" kun maistraatista kyselivät
Tämä peli meni mielenkiintoiseksi
Ja kotimainen jälleenmyyjä toimii kyllä asiallisesti
Ja Suomen Garminiltakin rupes löytymään ainakin hetkellisesti "yhteistyökykyä" kun maistraatista kyselivät
Tämä peli meni mielenkiintoiseksi
Ja kotimainen jälleenmyyjä toimii kyllä asiallisesti
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Kerro sitten jos ja kun vika korjaantu,et mikäs oli pielessä . Vaikuttais , et omassa koneessa on sama ropleema.
Any bike can be taken off road. The question is:
How much fun did you have doing it
How much fun did you have doing it
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Kyselivät Garmin supportista taas, että osaanko käyttää navigaattoria
No en kyllä osaa, mutta jotain sen käytöstä tiedän
Garminin touhu on kyllä niin kasvotonta ja asiakasta aliarvioivaa että
No en kyllä osaa, mutta jotain sen käytöstä tiedän
Garminin touhu on kyllä niin kasvotonta ja asiakasta aliarvioivaa että
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Pistin tänään Garminin pääkonttorin sivustoille arvostelua Suomen garminin toiminnasta ja kas taas parin tunnin kuluttua nais ihmiseltä tuli jonninjoutavaa kyselypostia Suomen Garminilta.Olen selittänyt hänelle vian jo ainakin kolme kertaa, pelaavat siis aikaa
Käsitykseni mukaan he eivät jostain syystä saa laitetta korjattua, muuten se olisi jo ollut huollossa
En tiedä tekeekö tuo päivitys kaikille Zumo 660 saman, mutta jos niin reklamaatiota Garminille
Tätä pyristelyä Garmin suomen toimesta on kestänyt jo 2-viikkoa
Käsitykseni mukaan he eivät jostain syystä saa laitetta korjattua, muuten se olisi jo ollut huollossa
En tiedä tekeekö tuo päivitys kaikille Zumo 660 saman, mutta jos niin reklamaatiota Garminille
Tätä pyristelyä Garmin suomen toimesta on kestänyt jo 2-viikkoa
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Kai ne nyt on sentään neuvoneet tekemään sen hard resetin?
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Joo resetin tein,ei auttanut
Myyjäliike jolta olen saanut hyvää palvelua neuvoi miten vanhemman ohjelmaversion saa laitettua vika ei poistunut
Kiitos kuitenkin Tourerpartsille hyvästä palvelusta
Näitä koneitahan tehdään Thaimaassa ja sisuskalut voivat vaihdella paljonkin riippuen vuosimallista
Tuo että navigaattori unohtaa täysin pienet tiet yms. on kyllä anteeksiantamatonta
Lisäksi ennen sain ladatustuista reiteistä poimittua pisteen suosikkeihin, nyt ei onnistu
Lyhykäisyydessään vielä, jos pistän jonkun osoitteen esim. Porin kaupungissa ja asetuksiin vältä maanteitä ja lyhin reitti...niin tukkaputkella 8-tietä Porriin (v...tutaa)
Navigaattorista on häipynyt eniten tarvitsemani ominaisuudet
Myyjäliike jolta olen saanut hyvää palvelua neuvoi miten vanhemman ohjelmaversion saa laitettua vika ei poistunut
Kiitos kuitenkin Tourerpartsille hyvästä palvelusta
Näitä koneitahan tehdään Thaimaassa ja sisuskalut voivat vaihdella paljonkin riippuen vuosimallista
Tuo että navigaattori unohtaa täysin pienet tiet yms. on kyllä anteeksiantamatonta
Lisäksi ennen sain ladatustuista reiteistä poimittua pisteen suosikkeihin, nyt ei onnistu
Lyhykäisyydessään vielä, jos pistän jonkun osoitteen esim. Porin kaupungissa ja asetuksiin vältä maanteitä ja lyhin reitti...niin tukkaputkella 8-tietä Porriin (v...tutaa)
Navigaattorista on häipynyt eniten tarvitsemani ominaisuudet
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
- juhan
- Viestit: 2605
- Liittynyt: Ti Elo 29, 2006 1:25 am
- Pyörä: R12GS -13, XCh -07, KTM 690 ENDURO 2009
- Paikkakunta: JKL
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Laita se 8-tie vältettäviin, niin vie kyllä Raumalta rantoja pitkin Poriin.
Päällyste päättyy, elämä alkaa - juha -
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Ei se auta koneessa on jotain hämminkiä ja nyt löytyi jo yksi kohtalotoverikin, garminin paskaa asiakaspalvelua ei mikään voita
Laitteessa itsessään on ohjelmisto/karttaongelma, nyt ei ole kysymys mapsource/basecamp/tyre tms. jutuista
Kyllä laitteen tulee toimia niin kuin sen alunperin on tarkoitettu
Nyt on vähän sama tilanne kuin autosta otettaisiin huollossa pois ilmastointi,keskuslukitus ja penkin lämppärit, liikkuu se ilman niitäkin
Laitteessa itsessään on ohjelmisto/karttaongelma, nyt ei ole kysymys mapsource/basecamp/tyre tms. jutuista
Kyllä laitteen tulee toimia niin kuin sen alunperin on tarkoitettu
Nyt on vähän sama tilanne kuin autosta otettaisiin huollossa pois ilmastointi,keskuslukitus ja penkin lämppärit, liikkuu se ilman niitäkin
"Sataa saatana niin vitusti, koko ajan... menään vaan"
Re: Zumo 660 reititys pielessä !
Hiipi pelko pe**eeseen. Ei uskalla päivittää omaa laitetta joten pitänee kesän reissu tehdä OpenStreeMapin kartoilla ilman mitään laitepäivityksiä
Miten tää oikein menee...
Ei ole mitään väliä, jos ajaa kovaa ja pääsee ensimmäisenä perille, mutta on väärässä paikassa. Mukaillen Iina Rytikangas
Seikkailu alkaa, kun suunnitelma pettää
Ei ole mitään väliä, jos ajaa kovaa ja pääsee ensimmäisenä perille, mutta on väärässä paikassa. Mukaillen Iina Rytikangas
Seikkailu alkaa, kun suunnitelma pettää