TET 1.1
Valvoja: Moderaattorit
-
- Viestit: 15
- Liittynyt: To Elo 01, 2019 12:31 pm
- Pyörä: Tenere 700
TET 1.1
Kävin eilen arkipyhän kunniaksi ajamassa alkupätkän Trans Euro Trail reitistä. Tai tarkemmin sanottuna välin Espoo - Renko ja sitä reittiä, mikä löytyy Tomtomin valmiista reiteistä nimellä "TET 1.1 Finland". Ilmeisesti reitistä on olemassa eri versioita, mutta tämä oli yllättävän hauska. Pääosin hyväpintaista soratietä, välillä siirtymiä asfaltilla ja löytyi pari metsätien pätkää, joissa katupyörällä ja sileillä renkailla olisi ollut ihmeessä. Ei ne olleet mitään varsinaisia enskapolkuja, mutta mutaisia ja veden pehmentämiä monttuja löytyi muutamia. Matkan varrella oli mukavaa maalaismaisemaa, järvenrantoja ja metsätaipaleita. Muutamassa kohdassa tuntui kuin olisi menty jossain huomattavasti syrjemmässä, kun maisema oli lähes erämaata. Yksi kohta piti kiertää, kun pikkutielle oli rakennettu talo ja isäntä(?) oli parkkeerannut peräkärryn tien tukkeeksi keskelle omaa pihaansa. Ei siinä mitään, muutaman sadan metrin kierto. Espoosta Renkoon tuli vajaa 200 km. Takaisin tulin laittamalla Tompan suunnittelemaan "jännittävän reitin" Rengon kirkolta Espooseen. Yllättävän määrän sorateitä navi löysi tuollekin välille, vaikka loppumatka tultiinkin tuttuja mutkaisia asfalttiteitä.
Tuosta TET reitistä jäi minulle mukava fiilis. Jossain vaiheessa kesällä täytyy jatkaa tuosta eteenpäin.
Onko kenelläkään jaettavaksi Tompan ymmärtämässä muodossa vastaavia pidempiä reittejä jostain päin Suomea?
Tuosta TET reitistä jäi minulle mukava fiilis. Jossain vaiheessa kesällä täytyy jatkaa tuosta eteenpäin.
Onko kenelläkään jaettavaksi Tompan ymmärtämässä muodossa vastaavia pidempiä reittejä jostain päin Suomea?
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: TET 1.1
Eikös my driven kautta saa ihan samat Garminin *.gpx filet ajettua Tomiin?
-
- Viestit: 15
- Liittynyt: To Elo 01, 2019 12:31 pm
- Pyörä: Tenere 700
Re: TET 1.1
Kai ne saa, jos osaa...
Siirsin yhden garminin gpx-muotoisen reitin tomppaan ja siinä kävi mielenkiintoisesti. Tuo ei siirtynyt erillisinä pisteinä (joille tomppa olisi laskenut reitin), vaan kokonaisena valmiiksi piirrettynä reittinä. Muuten hyvä, mutta reittipisteiden välillä on suoria viivoja. Ne oikovat, eivätkä mene teitä pitkin. Oletan, että vika on käyttäjässä, ei laitteessa.
Siirsin yhden garminin gpx-muotoisen reitin tomppaan ja siinä kävi mielenkiintoisesti. Tuo ei siirtynyt erillisinä pisteinä (joille tomppa olisi laskenut reitin), vaan kokonaisena valmiiksi piirrettynä reittinä. Muuten hyvä, mutta reittipisteiden välillä on suoria viivoja. Ne oikovat, eivätkä mene teitä pitkin. Oletan, että vika on käyttäjässä, ei laitteessa.
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: TET 1.1
Jos jälki on tallennettu navilla ja gps:n sijainnin tallennusväli on iso esim vaikka 500m. Tällöin sijainti tallentuu 500m välein ja siihen välille piirtyy suora viiva, joka tietysti oikoo.
Re: TET 1.1
Koko TET-reitistö löytyy osoitteesta transeurotrail.org. Yleensä reitistä ei ole maakohtaisesti eri versioita. Eli ladattavissa on aina vain viimeisin ja tuorein versio. Siihen on tehty tarvittavia korjauksia ja muutoksia, jotka saattaa johtua esim. Siitä, että reitille on tullut ajon estäviä asioita, tai reittimestari (linesman) on muuten halunnut parantaa sitä.
-
- Viestit: 170
- Liittynyt: La Heinä 30, 2016 1:53 pm
- Pyörä: Ktm 990 adventure
- Paikkakunta: Oulu
Re: TET 1.1
Tulin just alkuviikosta reissun päältä - ajoin TET FINLAND reittiä Vantaa-Nurmes välin. Mukavan pientä tietä mennä, josta soraa enemmistönä. Piirsin reitin "puhtaaksi" Vantaa-Kuopio puutossalmi välille jotta reitti kulki just eikä melkein tien kohdalla eikä siis oikaisut suoraan reitti pisteiden välillä.
..... nostetaan vaan pyörä ylös, katse eteenpäin, kone käyntiin ja eiku vaan lisää paskaa housuun!
Re: TET 1.1
Siirsin TET Fin Basecampiin. OK. Latasin ? Basecampin Garminiin ja se näytti sinne menevän. Kuitenkaan en sitä Garminista löydä. Mitäköhän tein väärin tai enkö osaa etsiä oikeasta paikasta ??
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: TET 1.1
Reitti pitäisi löytyä BC:ssa laitteen sisäisestä muistista ja WIN tiedostohallinnassa Laite/Garmin/GPX, jossa se näkyy Track** -tiedostona.
- DOMI
- Viestit: 965
- Liittynyt: La Touko 17, 2008 11:08 am
- Pyörä: XT660Z Tennari -09, NX650-95 ja CBX1000
- Paikkakunta: Anjala
Re: TET 1.1
Jotkut mallit mm. vanhemmat Zumo220 tai nuvi 500/550, eivät näytä track(jälki) muodossa muilta laitteilta/basecampista siirrettyjä jälkiä vaan ainoastaan laitteen itse piirtämiä. Uudemmissa laitteissa ja käsigepseissä löytyy sieltä jälki(track) valikosta josta voi laittaa näytölle näkymään taustalla tai navigoimaan jälkeä pitkin.mootto kirjoitti:Siirsin TET Fin Basecampiin. OK. Latasin ? Basecampin Garminiin ja se näytti sinne menevän. Kuitenkaan en sitä Garminista löydä. Mitäköhän tein väärin tai enkö osaa etsiä oikeasta paikasta ??
Jos esim. Zumo220:lle haluaa reitin, niin teet reitittävän reitin ohjelmalla itse seurailemaan jälkeä. Huomioi max. kauttakulkupisteiden rajoitus ja jaa tarvittaessa reitti useampaan osaan.
Reitittävä reitti taas menee uudemmissa MP-navigaattoreissa "Matkasuunnitelmiin" ja vanhemmissa pitää omista tidostoista noutaa ja "tuoda". Jälki on aina siellä "track" eli jäljet valikon takana.
Re: TET 1.1
Kiitos avusta. Löytyihän se sieltä ohjeiden jälkeen.