Tässä ketjussa keskustelua Garmin Zumo XT aiheketjussa aloitettua keskustelua Garmin yhteensopivien karttojen eroista ja muusta aiheeseen liittyvästä vapaasti.
Tässä yksi esimerkki OSM vs. MTK karttojen erosta, vasen on OSM kartta, jossa yksityiskohtien määrä on "korkein" ja oikean puoleinen on MTK kartta, jossa yksityiskohtien määrä on "normaali". Kakkurin laavun sijainnilla löytää karttakuvan paikan. Tämä paikka siksi, koska olen tuon kohdan useasti ajanut ja myös navigaattorissa todennut.
Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Valvoja: Moderaattorit
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Tässä on rinnakkain MTK kartta yksityiskohdilla "normaali" ja Garmin V3 Pro yksityiskohdilla "korkea". Garmin V3 Pro muistuttaa yksityiskohdilla "normaali" OSM karttaa.
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Tässä vertailuna OSM kartta ja Garmin Topo V3 Pro, molemmissa yksityiskohdat tasolla "korkea".
Re: Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Olikos tämä joku yllätys? OSM ei käsittääkseni käytä noita virallisia digikartta-aineistoa Suomesta kuin muualtakaan vaan on *käyttäjien* tekemää materiaalia mihin sinäkin voit osaltasi panostaa ja viedä uusia teitä (kuten minä olen joitakin kertoja tehnyt esim. Marokossa).
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
Re: Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Iso kiitos näistä! Täytyy tutkailla tarkemmin.
- mico
- Viestit: 1366
- Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 10:28 pm
- Pyörä: KTM 990 Dakar 30th edition
- Paikkakunta: Pori
Re: Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Tuskin yllätys niille, jotka näitä enemmän käyttävätjuvander kirjoitti:Olikos tämä joku yllätys? OSM ei käsittääkseni käytä noita virallisia digikartta-aineistoa Suomesta kuin muualtakaan vaan on *käyttäjien* tekemää materiaalia mihin sinäkin voit osaltasi panostaa ja viedä uusia teitä (kuten minä olen joitakin kertoja tehnyt esim. Marokossa).
Ja olen siellä yhteisössä mukana minäkin, vähemmän vaan ehtinyt mitään tehdä siellä, mutta täytyykin ottaa aikaa ja korjata sinne muutama tiedossa oleva puute...
Re: Garmin yhteensopivien karttojen vertailua ja eroja
Jep. Eihän tuo OSM ilman ponnistuksia parane ja yhteisön voima on ollut iso tuon työstämisessä. Kehtaa sitten itsekin jatkossa noita hyödyntää.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FIN-F-FL-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT
M-MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ