Zippi aukeaa mutta asennus ei onnistu Windowsissa.Ohjelma ilmoittaa että MapSourcea ei löydy.Gigant kirjoitti:Kyllä se zippi aukeaa, mutta bat-file on Windown maailman jutskia Pian kuulemma tulee Mac puolelle tarvittava gmapi-file...Kunkku kirjoitti:Neuvokaas tyhmää... Jos oikein tulkitsen, tuo tarjolla oleva mtk_suomi.zip pitäisi aueta myös macissa ja toimia BaceCampissa, vaan ei aukea tuo mainittu install.bat-tiedosto.
Ajatus oli, että voisin ladata vain kotikulmien kartat tilusrajoineen. Aika vähän nimittäin ainakin tässä vaiheessa kiinnostaa, missä kulkee maanomistajien rajat Länsi-Suomessa...
Kaikkein hienointahan olisi, jos saisi kännykkään(Nokian E7) nuo kartat. Ei kaataisi vahingossa puita naapurin puolelta...
Ilmaiset maastokartat Garminiin
Valvoja: Moderaattorit
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Zumo 660. Kartta näkyy nimeämisen jälkeen navin kartta-valikossa, ja voi valita sen tai City Navigatorin. Mutta valinnalla ei tunnut olevan merkitystä vaan aina vain tuo City Navigator näkyy. Voipi olla jotain tekemistä kun uusin tuon kartan ja sen käyttöönotto oli pienoista härdelliä tuon mahtumisen kanssa. No, täytyy jatkaa zuumailua josko sen maastokartan saisi näkyviin.Juhana kirjoitti:Kuinka vanhassa zumossa? vanhemmassa pitää tiedostonimi muuttaa gmapsupp.img :ksi ja pistää garmin:nimiseen kansioon,lisäksi ei toimi rinnakkain muiden karttojen kanssa,vaan ne on sammutettava karttavalikosta,että näkyy.mutta siis pitäis toimia,kun nuvissakin pelittää
jahas Paulijes kerkes väliin...lisätään vielä sen verran,että nuvissa ei näy maastossakaan,jos on muita Reitittäviä karttoja päällä...
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Latasin tuon mtk_suomi.zipin, purin ja asensin sen install.batilla. No problems. Avautuu mapsourcella. Valitsin Mapsourcella pohjois-pohjanmaalta ylöspäin alueet ja siirsin muistikortille. Ko. kartta avautuu sekä Nuvi 500:lla ja CSX60:llä. Ohessa snapshotit miltä näyttää sama alue missäkin laitteessa.
Sami
- Juhana
- Viestit: 2355
- Liittynyt: Ke Loka 04, 2006 1:56 pm
- Pyörä: Yamaha XTZ-900,DR-350
- Paikkakunta: Eura,Loei
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Tänään ajelin naapurkylään kahville,piirtää reitin jokun verran pois tieltä,ehkä 50m.Jotain häikkää koordinaateissa?
-
- Viestit: 1294
- Liittynyt: La Maalis 04, 2006 8:58 pm
- Pyörä: FE390,12GS
- Paikkakunta: Hamina
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Lähti pelaamaan 60sessä,mutta ei vielä reitittänyt ja vaikka reitittäisi tulee pienen näytön rajat vastaan eli suttua.Nopealla vilkaisulla ei pysty lukemaan,reitin suunnitteluun läppärillä ei muuhun jos ei ole isoa näyttöä.
-
- Viestit: 201
- Liittynyt: Ke Touko 13, 2009 9:01 pm
- Pyörä: R1200GS Adv
- Paikkakunta: Rovaniemi
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Mac-versio ladattu, heittämällä BaceCampiin... Hyvältä näyttää, tosi hyvältä...
Kurapyöräilijä, tuo oman elämänsä reittimestari!
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Millä laitteilla ja millä keinoilla olette saaneet tuon reitittämään. GPSMap276C:ssä sanoi vain "lähtöpisteessä ei ole tietä" vaikka kartassa luki "tie" siinä kohtaa ja piirsi suoran viivan. Basecampissakaan ei osaa mennä teitä pitkin.
Lisäksi näkyy tekevän "kivi" ja "masto" merkinnöist kaikista näkyvimpiä paikkoja, ne pitäisi saada editoitua pois.
Muuten näyttäisi kyllä erittäin lupaavalta kun saisi jotain muutakin ruudulle kuin Citynavigatorin katkoviivatiet.
Lisäksi näkyy tekevän "kivi" ja "masto" merkinnöist kaikista näkyvimpiä paikkoja, ne pitäisi saada editoitua pois.
Muuten näyttäisi kyllä erittäin lupaavalta kun saisi jotain muutakin ruudulle kuin Citynavigatorin katkoviivatiet.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Tappelu Zumo 660:n kanssa jatkuu, eli topokartta menee Mapinstallilla hienosti (joko sd-kortille tai laitteen muistiin), näkyy laitteen karttainfossa valittavana, mutta ei näy kartalla. Jostain kumman syystä näkyy aina City Navigator, vaikka sitä en ole edes valinnut. Netissä on ollut eri tavalla tietoa Zumo 660:n toposopivuudesta. Jos jollakin on tuo yhdistelmä lähtenyt pelaamaan, olisi tämä tieto hyvä.
EDIT: vastaan itselleni; läks toimimaan normaalisti (siis topokartan esittäminen navin ruudulla) jollain ihmeen räpläilyllä. Eli niiltä osin asia kunnossa. Kartta ei reititä (tai siis reitittää hassusti tai ei ollenkaan) ja näyttö on joiltain osin kehnon näköinen verrattuna BaseCampin näyttöön. Mutta kyllä tällä auttavasti saa topotietoja esille.
EDIT: vastaan itselleni; läks toimimaan normaalisti (siis topokartan esittäminen navin ruudulla) jollain ihmeen räpläilyllä. Eli niiltä osin asia kunnossa. Kartta ei reititä (tai siis reitittää hassusti tai ei ollenkaan) ja näyttö on joiltain osin kehnon näköinen verrattuna BaseCampin näyttöön. Mutta kyllä tällä auttavasti saa topotietoja esille.
- Juhana
- Viestit: 2355
- Liittynyt: Ke Loka 04, 2006 1:56 pm
- Pyörä: Yamaha XTZ-900,DR-350
- Paikkakunta: Eura,Loei
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
No nyt se nuvi reititti ihan miten sattuu,etäisyys pitää paikkansa,ja reitti,mutta piirtää tuon lilan viivan ihan minne sattuu...
- Eemo
- Viestit: 168
- Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 10:15 pm
- Pyörä: BMW R1200GSA / KTM 690 Enduro R
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
-Lataa tuo mtk_suomi_mac.zip, avaa zippi, klikkaa purettua tiedostoa (FAMILY_801.gmapi), kartta asentuu Basecamppiin.Kunkku kirjoitti:Neuvokaas tyhmää... Jos oikein tulkitsen, tuo tarjolla oleva mtk_suomi.zip pitäisi aueta myös macissa ja toimia BaceCampissa, vaan ei aukea tuo mainittu install.bat-tiedosto.
Ajatus oli, että voisin ladata vain kotikulmien kartat tilusrajoineen. Aika vähän nimittäin ainakin tässä vaiheessa kiinnostaa, missä kulkee maanomistajien rajat Länsi-Suomessa...
Kaikkein hienointahan olisi, jos saisi kännykkään(Nokian E7) nuo kartat. Ei kaataisi vahingossa puita naapurin puolelta...
-Avaa ohjelma MAPINSTALL, valitse alasvetovalikosta (kuva) MTK, ala klikkailla tai maalaa haluttu alue, Klikkaa lähetä kartta
I'm not afraid to go fast... It's crashing & burning that sucks!
´R1200GSA / KTM 690 Enduro R / KTM 350 Freeride
´R1200GSA / KTM 690 Enduro R / KTM 350 Freeride
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Eemo kirjoitti:-Lataa tuo mtk_suomi_mac.zip, avaa zippi, klikkaa purettua tiedostoa (FAMILY_801.gmapi), kartta asentuu Basecamppiin.
-Avaa ohjelma MAPINSTALL, valitse alasvetovalikosta (kuva) MTK, ala klikkailla tai maalaa haluttu alue, Klikkaa lähetä kartta
Juuh, kiitoksia. Kyllähän tuo nyt onnistuu. Silloin kun esitin kysymyksen, ei vielä ollut tarjolla tätä FAMILY-tiedostoa...
Kunkusta sanottua:" Tämän tyyppisiä heppuja, jotka ovat omasta mielestään aina oikeassa on foorumit pullollaan. Pitäisi vaan vaieta tuollaiset häiriköt hiljaisiksi mutta kun ei voi."
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: Ma Huhti 09, 2012 9:31 pm
- Pyörä: avoin
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Zumo 220: Asennettu ihan vaan siirtämällä mtk_suomi.img muistikortille ja muistikortti Zumon sisään. Välissä tietty nimetty GMAPSUPP.IMG Tuossa pikaisesti testattuna piirtää kartan saman tien ja on selkeästi nopeampi/kevyempi kuin Suomi topo. Värit tosin ovat erilaiset kuin Basecampissa jostain syystä - aukea on edelleen vihreä... Jos tähän joku tietää ratkaisun niin tusen tack.
Reititystä en kokeillut mutta asiaan palataan.
EDIT: Reititys onnistuu näemmä kunhan ensin reitittää CN-kartalla. Tai käyttää valmista reittiä. Tällöin reitti kyllä piirtyy, mutta asetuksista riippumatta uudelleenlaskentaa ei tarjota, eikä seuraavaa risteystä saati etäisyyttä siihen ilmoiteta.
Reititystä en kokeillut mutta asiaan palataan.
EDIT: Reititys onnistuu näemmä kunhan ensin reitittää CN-kartalla. Tai käyttää valmista reittiä. Tällöin reitti kyllä piirtyy, mutta asetuksista riippumatta uudelleenlaskentaa ei tarjota, eikä seuraavaa risteystä saati etäisyyttä siihen ilmoiteta.
Viimeksi muokannut Rankka Ankka, Ma Heinä 30, 2012 10:30 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Jostai syystä 62:sessa kartta n.5m pielessä. Kesällä kokeilin mml:än karttojen vapauduttua Garminiin tehdä parit karttalehdet. Silloin oli mahdollisuus valita reitittävä kartta yhtä aikaa päälle, jotenka kaikki cn kartan ominaisuudet oli käytettävissä.
Kartan läpinäkyvyyttä säätämällä tuli katujen nimetkin näkyviin maaatokarttoihin. Vähän kaipais reitittävän kartan yhtäaikaista käyttöä, kun navi kuiteskin osaa reitittää pieniä teitä suosivasti.
Pikaisella testillä, kun vaitoi profiilista cn2012 kartan ja suunnitteli reitin ja antoi koneen laskea sen ja sitten profiilista maastokartta päälle jossa uudellen reitinlaskenta pois päältä niin reitti kyllä pysyi kartalla.
Kartan läpinäkyvyyttä säätämällä tuli katujen nimetkin näkyviin maaatokarttoihin. Vähän kaipais reitittävän kartan yhtäaikaista käyttöä, kun navi kuiteskin osaa reitittää pieniä teitä suosivasti.
Pikaisella testillä, kun vaitoi profiilista cn2012 kartan ja suunnitteli reitin ja antoi koneen laskea sen ja sitten profiilista maastokartta päälle jossa uudellen reitinlaskenta pois päältä niin reitti kyllä pysyi kartalla.
- Gessuli
- Viestit: 1346
- Liittynyt: To Syys 02, 2010 8:24 pm
- Pyörä: KTM 350 EXCF -15 KTM 990 -07
- Paikkakunta: Tampere
- Viesti:
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Juu macci filetkin tuli ja basecamppiin sai heittämällä..
Naviin en tuota ole vielä sovitellut. Pistäkäähän joku tietoa tuosta reitityksestä.. Onko tämä edes reitittävä?
Naviin en tuota ole vielä sovitellut. Pistäkäähän joku tietoa tuosta reitityksestä.. Onko tämä edes reitittävä?
http://www.brbikers.com
EX. Honda VFR 750, Honda CBR 1000 F, Honda XX, BMW K1200S, BMW R1200 GSA, KTM 640 ADV, husaberg FE 390, Yamaha Tenere 660, 690 -09, Gas Gas 300 2T, Beta 350 RR.
EX. Honda VFR 750, Honda CBR 1000 F, Honda XX, BMW K1200S, BMW R1200 GSA, KTM 640 ADV, husaberg FE 390, Yamaha Tenere 660, 690 -09, Gas Gas 300 2T, Beta 350 RR.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Tulipa asennettua nuo 276:een ja sama muutaman metrin heitto city navigator karttaan näkyy tuossa olevan. Tuskin haittaa käytännössä.
Erätukun topo on ollut käytössä tähän saakka ja äkikseltään näyttää että se olisi paljon selkeämpi (paremmat värit + paksummat polut).
No täytyy koeajaa hieman ja katsoa sitten kumpi on tärkeämpää selkeys vaiko viimeisen päälle ajantasainen kartta.
Eihän nuo maastokartat tietenkään reititä, eli GPS:ssä on hyvä olla lisäksi asennettuna reitittävä tiekartta (=City Navigator).
Erätukun topo on ollut käytössä tähän saakka ja äkikseltään näyttää että se olisi paljon selkeämpi (paremmat värit + paksummat polut).
No täytyy koeajaa hieman ja katsoa sitten kumpi on tärkeämpää selkeys vaiko viimeisen päälle ajantasainen kartta.
Eihän nuo maastokartat tietenkään reititä, eli GPS:ssä on hyvä olla lisäksi asennettuna reitittävä tiekartta (=City Navigator).