Kts mun ylempi vastaus. Eli ei reititä. Mutta CN:llä jos reitittää ja vaihtaa maastokarttaan niin se magenta reittiviiva kyllä säilyy.Gessuli kirjoitti:Juu macci filetkin tuli ja basecamppiin sai heittämällä..
Naviin en tuota ole vielä sovitellut. Pistäkäähän joku tietoa tuosta reitityksestä.. Onko tämä edes reitittävä?
Ilmaiset maastokartat Garminiin
Valvoja: Moderaattorit
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: Ma Huhti 09, 2012 9:31 pm
- Pyörä: avoin
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Ei näyttänytkään toimivan tämä ,jota itsekkin ehdottelin ei passaa aja sitten reitiltä paljoa pois.
En löytänyt vielä asetusta joka ei herjais kartan riittämättömyyttä reitiltä harkailun johdosta.
En löytänyt vielä asetusta joka ei herjais kartan riittämättömyyttä reitiltä harkailun johdosta.
Kts mun ylempi vastaus. Eli ei reititä. Mutta CN:llä jos reitittää ja vaihtaa maastokarttaan niin se magenta reittiviiva kyllä säilyy.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Kartta on näköjään päivittynyt:
v1.1 (02.08.2012)
==========================
- Väylät ja venecäylät lisätty kartalle
- Suojelualueiden rajat lisätty kartalle
- Tulva-alueet ja niityt lisätty kartalle
- Teiden nimet ja numerot (suuremmilla teillä) lisätty kartalle
- Lossit lisätty kartalle
- Moottorikelkkareitit (Talvitiet) lisätty kartalle
- Kohteiden tekstejä muutettu näkymään eri tavalla ja järkevämmin
Kurahipiäinen rastinnoutaja
Lahden alueen kuvasuraus kartalla
Lahden alueen kuvasuraus kartalla
Ilmaiset maastokartat Garminiin
Hyviä päivityksiä ja ei kun vaan uutta lataukseen. Vielä kun toimisi päällekkäin reitittävän kartan kanssa, kuten Suomipro toimi.
Loistava kartta muuten ja toivottavasti päivitykset pelaavat jatkossakin. Eipä tullut turhaan tehtyä pientä suoritusta PayPalin kautta.
Ylimääräiset kartat voi jättää navin muistikortille, kunhan muuttaa niiden nimiä.
Loistava kartta muuten ja toivottavasti päivitykset pelaavat jatkossakin. Eipä tullut turhaan tehtyä pientä suoritusta PayPalin kautta.
Ylimääräiset kartat voi jättää navin muistikortille, kunhan muuttaa niiden nimiä.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Tuossa päivityksen Mapsource versiossa ainakin on selainen vika että tiet jää vesistöjen alle eli näyttää kuin tie olisi poikki siltä kohti Sama soiden kohdalla. Ainakin minulla näkyy näin.
E: Gps laitteessa näkyy kuulema normaalisti tiet, tämä on siis joku mapsourcen ominaisuus.
E: Gps laitteessa näkyy kuulema normaalisti tiet, tämä on siis joku mapsourcen ominaisuus.
Kurahipiäinen rastinnoutaja
Lahden alueen kuvasuraus kartalla
Lahden alueen kuvasuraus kartalla
-
- Viestit: 1666
- Liittynyt: La Maalis 12, 2011 2:05 pm
- Pyörä: 1290SAR, SE, 701 LR Aurora, g/s, R75/5
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Miten vien mapsourcesta kartan muistikortille?
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Valitse karttatyökalulla tarvittavat palaset kartasta ja siirrä laitteeseen.Viuh kirjoitti:Miten vien mapsourcesta kartan muistikortille?
Kurahipiäinen rastinnoutaja
Lahden alueen kuvasuraus kartalla
Lahden alueen kuvasuraus kartalla
-
- Viestit: 1666
- Liittynyt: La Maalis 12, 2011 2:05 pm
- Pyörä: 1290SAR, SE, 701 LR Aurora, g/s, R75/5
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Tattis
Arvaa onko hakannu pitkin valikoita..
Arvaa onko hakannu pitkin valikoita..
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: Ma Huhti 09, 2012 9:31 pm
- Pyörä: avoin
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Ainakin Zumo 220:lla parani laatu huomattavasti, nyt on väritkin tuttuja navissa itsessäänkin. Hyvä hyvä. Kannatti päivittää.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Zumo 550:ssä kun valitsen "Minne" niin laite kysyy missä osavaltiossa/provinsissa osoite on.
Olisko noissa maa-asetuksissa jotain häikkää?
Kun minulla on valittuna CN niin tuota ongelmaa ei ole.
Edit:Täytyy näköjään olla CN päällä niin osoitehaku toimii.
Olisko noissa maa-asetuksissa jotain häikkää?
Kun minulla on valittuna CN niin tuota ongelmaa ei ole.
Edit:Täytyy näköjään olla CN päällä niin osoitehaku toimii.
Viimeksi muokannut PJE, Su Elo 05, 2012 8:16 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Lerssi
- Viestit: 338
- Liittynyt: Ke Huhti 13, 2011 10:54 pm
- Pyörä: KTM 1290 Adventure
- Paikkakunta: Rovaniemi
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Juu Garminin Mapsourcessa ja Roadtripissä näkyy kartat päin persettä. GPS laitteessa näyttää oikein.vihtis83 kirjoitti:Tuossa päivityksen Mapsource versiossa ainakin on selainen vika että tiet jää vesistöjen alle eli näyttää kuin tie olisi poikki siltä kohti Sama soiden kohdalla. Ainakin minulla näkyy näin.
E: Gps laitteessa näkyy kuulema normaalisti tiet, tämä on siis joku mapsourcen ominaisuus.
Topo Suomi Porossa näkyy oikein, enkä tuossa vertaillessa vielä täysin tämän version hyvyydestä vakuuttunut. Tosin toinen on ilmainen laillinen ja toinen on laiton ilmainen
Eihän sitä kukhan jaksa!
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Päivitys toi katujen nimet kartalle muodossa K......... jne. Eli siis alkukirjain ja pelkkiä pisteitä perässä. Onko muilla ilmennyt vastavaa? Kyseessä Zümo 550.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Minulla on samanlailla katujen nimet.Tee__Vee kirjoitti:Päivitys toi katujen nimet kartalle muodossa K......... jne. Eli siis alkukirjain ja pelkkiä pisteitä perässä. Onko muilla ilmennyt vastavaa? Kyseessä Zümo 550.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Hmm... Siis täydellistä versioita ei vielä ole löytynyt. Jospa joku tekisi laittoman ja maksullisen version, ehkä se olisi sitä?Lerssi kirjoitti:Topo Suomi Porossa näkyy oikein, enkä tuossa vertaillessa vielä täysin tämän version hyvyydestä vakuuttunut. Tosin toinen on ilmainen laillinen ja toinen on laiton ilmainen
Kunkusta sanottua:" Tämän tyyppisiä heppuja, jotka ovat omasta mielestään aina oikeassa on foorumit pullollaan. Pitäisi vaan vaieta tuollaiset häiriköt hiljaisiksi mutta kun ei voi."