Ilmaiset maastokartat Garminiin
Valvoja: Moderaattorit
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Kyllä se käsittääkseni on Open Street Map, mutta sisältää myös maastokartat. Ei tietystikään niin tarkat kuin Garminin omat topot, mutta kyllä sillä pärjää, vaelluksellakin.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Karttaineisto on noissa eri lähteistä. Frikart/OSM on vapaaehtoisvoimin kartoitettu kun taas garminin kartat ovat kaupallisia. toisin sanoen OSM:stä voi hyvinkin puuttua teitä joita garminista löytyy. Nyt kun tuo on sanottu, niin pääsääntöisesti nuo OSM-kartat ovat varsin kuranttia kamaa. Jos haluaa vimosen päälle kartat, pitää latoa taalaa tiskiin.juhhyto kirjoitti:Onko tuolla frikart.no:ssa oleva (Norjan kartta) Roadmap sama kuin garminin oma euroopan kartta? Eli samat tiet jne. löytyy molemmista?mek kirjoitti:Openstreetmapilla pärjää. Frikart.notekes kirjoitti:Onko olemassa ilmaisia Ruotsin ja Norjan maastokarttoja, jotka voisi asentaa garmin laitteeseen? Tuli tuommoinen 395 hankittua.
Lähetetty laitteesta Tapatalkilla
- Eemo
- Viestit: 168
- Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 10:15 pm
- Pyörä: BMW R1200GSA / KTM 690 Enduro R
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
tekes kirjoitti:Onko olemassa ilmaisia Ruotsin ja Norjan maastokarttoja, jotka voisi asentaa garmin laitteeseen? Tuli tuommoinen 395 hankittua.
Lähetetty laitteesta Tapatalkilla
Tollaseen sivuun joskus törmäsin karttoja etsiessäni. En ota kantaa karttojen tasoon/laatuun/toimivuuteen millään tavoin. Mutta tsekkaa josko noilla jotain tekee.
http://alternativaslibres.org/en/downloads.php
I'm not afraid to go fast... It's crashing & burning that sucks!
´R1200GSA / KTM 690 Enduro R / KTM 350 Freeride
´R1200GSA / KTM 690 Enduro R / KTM 350 Freeride
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Enpä ole huomannut kysymystä vasta kuin nyt. Kaima on varmaan saanut homman ratkaistua. Kun joku muukin saattaa haluta asentaa ko. kartan, niin muistinvaraisesti homma menee jotenkin näin:Totti kirjoitti:Avaatko tyhmälle vähän tuota "vähän eri tavalla kuin uudemmat exe:t" lausetta. Navi ja BasecampSaPeKa kirjoitti:Edit, lisäys: Laitoin myös vielä vanhemman version: v2.2c, 4.2.2016. Windows-versio - luonnollisesti. Tuo asennetaan vähän eri tavalla kuin uudemmat exe:t. Tuo pitäisi näkyä garminin city navigatorin päällä, kun molemmat ovat aktiivisia eli city navigatorin reititys näkyy maastokartan päällä.
Uudemmat kartat saan kyllä asentumaan mutta haluaisin tuon 2.2 kun se näkyy päällimäisenä navissa eikä siinä ole kiinteistörajoja.
Windows
-Pura zip-paketti koneelle johonkin paikkaan. Puretun kansion nimi taisi olla mtk_suomi22c (tai sitten ei).
-Siirrä kansio mielellään C: -> Garmin- kansion alle.
-Etsi kansion sisältä install.bat tiedosto. Klikkaa tiedoston päällä hiiren oikealla ja valitse "suorita järjestelmänvalvojana" tai "run as administrator" tms.
-Sitten piti kerran-pari painaa näppäintä näytölle tulevan ohjeen mukaan ja homman pitäisi olla bueno eli kartta pitäisi löytyä MapSourcen ja Basecampin valikoista.
Sami
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Zumo 550: Latasin kortille viimeisimmän maastokartan, ei toimi. Rasti ruudussa eli kartta valittu CityNavigatorin ohella, jota ei pois päältä saakaan...Eli kone kyllä tunnistaa kortin ja sen sisällön.
Jossain vaiheessa zoomatessa vilahtaa MTK sekunniksi mutta siinä se!
Alkaa tömmöseltä ei-nörtiltä konstit loppumaan... Ideoita?
Jossain vaiheessa zoomatessa vilahtaa MTK sekunniksi mutta siinä se!
Alkaa tömmöseltä ei-nörtiltä konstit loppumaan... Ideoita?
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Jaa, eikös nuo yleisesti pitäisi olla valittavissa täpillä ainakin omien kokemusten mukaan. Se ongelmahan noissa uudemmissa maastokartoissa on ettei maastokartta ole näkyvissä, jos CityNavicator on myös valittuna eli maastokartta jää CN:n alle. Vanhemmissa versioissa (2.2 ja vanhemmat) näkyy maastokartta päällimmäisenä.Mr kirjoitti:Zumo 550:...Rasti ruudussa eli kartta valittu CityNavigatorin ohella, jota ei pois päältä saakaan...
Tuosta linkistä voit ladata 2.2c version jolla voit testata. Tuo pitäisi näkyä vaikka CN on myös aktiivisena eli reititys toimii CN:llä, mutta maastokartta on näkyvissä.
https://drive.google.com/file/d/1i0jU5_ ... sp=sharing
Sami
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
GMapTool ohjelmalla voi vaihtaa karttojen prioriteettia, CityNavigator kun on tehtaalta toisiksi korkeimpana niin maastokartan voi tuolla asettaa kaikista korkeimmaksi ja näkyy päällimmäisenä. http://www.gmaptool.eu/en/content/gmaptool
Näin saa esim maastokartan näkymään ja CityNavigatorin navigoimaan sen "alla piilossa" piirtäen reitin maastokartan päälle kun molemmat ovat yhtäaikaa aktiivisia.
Näin saa esim maastokartan näkymään ja CityNavigatorin navigoimaan sen "alla piilossa" piirtäen reitin maastokartan päälle kun molemmat ovat yhtäaikaa aktiivisia.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Kiitoksia molemmille! Äly ja aika eivät vielä riittäneet MapTooliin, latasin vanhan kartan..
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Yritin gmaptoolilla asettaa prioriteettia,mutta ei ollut mitään vaikutusta. Ohjeen mukaan suurempi prioriteetti -> piirretään päälle. City- kartassa prioriteetti oli 30, kun osm-kartoissa 25. Vaihdoin city-karttaan pientä, ja osm- ja topo-karttaan suurimman 31, myös muita vaihtoehtoja kokeilin, ei auttanut mitään.an13 kirjoitti:GMapTool ohjelmalla voi vaihtaa karttojen prioriteettia, CityNavigator kun on tehtaalta toisiksi korkeimpana niin maastokartan voi tuolla asettaa kaikista korkeimmaksi ja näkyy päällimmäisenä. http://www.gmaptool.eu/en/content/gmaptool
Näin saa esim maastokartan näkymään ja CityNavigatorin navigoimaan sen "alla piilossa" piirtäen reitin maastokartan päälle kun molemmat ovat yhtäaikaa aktiivisia.
Tein ehkä jotain väärin, tai 395 sumo muistaa vanhat asetukset tms. Auttakaa viisaammat... olisi navista enemmän iloa kunnon kartoilla.
Viime aikoina olen käyttänyt osm finland roadmapia. Toimii ok. Joitakin nimettyjä metsäautoteitä puuttuu, ja useita metsätraktoriteitä. Asetuksissa lyhyin reitti, vältettävä valtatiet.
Lähetetty laitteesta Tapatalkilla
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Ei vaikuttanut gmaptoolilla prioriteetin vaihto myöskään Montana 650t:ssä. Vaihdoin siis mtk-suomi v3.2 kartan prioriteetin 25->31, mutta edelleen Garminin CityNavigator -kartta on päällimmäisenä, vaikka sen prioriteetti on "vain" 30.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Nakkasin käsi gepsistä kortin tuohon zumon 395:een ja kortilla olevat mtk kartat pelaa välillä ja välillä ei. Jos käyttää CN karttoja välillä niin sen jälkeen ei aina lataa karttoja kortilta käynnistäessä. Pitää nyt toi kortti tarkistaa muutenkin et oliko siellä jotain muutakin tietoo joka vois häiritä asiaa.
Liikunta haisee hielle ja urheilu bensalle.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Tulipa mieleen tapaus kun oltiin porukalla ajelemassa... tuntui että tie loppui kuin seinään ja olin varma että google mapsin mukaan siinä meni tie.
Niin siinä silloin viime vuonna GM:n mukaan meni tie... mutta 2017 vuoden maastokartan mukaan ei ollut edes polkua, mutta nytpä otin vanhan gepsin esille ja siellä oli 2014 vuoden maastokartta jossa on selkeästi ajettava ura. Tästä tulikin mieleen että pitääkin laitella tuo "vanhempi" uudempaan garminiin myös jottei eksy vahingossa tieltä.
Alan kyllä säilyttelemään noita vanhempia tarkemmin, ettei hyvät tietä katoa bittien taivaaseen.
Niin siinä silloin viime vuonna GM:n mukaan meni tie... mutta 2017 vuoden maastokartan mukaan ei ollut edes polkua, mutta nytpä otin vanhan gepsin esille ja siellä oli 2014 vuoden maastokartta jossa on selkeästi ajettava ura. Tästä tulikin mieleen että pitääkin laitella tuo "vanhempi" uudempaan garminiin myös jottei eksy vahingossa tieltä.
Alan kyllä säilyttelemään noita vanhempia tarkemmin, ettei hyvät tietä katoa bittien taivaaseen.
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Mites toimiikos tällaisessa ilman mahdotonta noitumista maastokartat sekä jäljet?
https://www.luurinetti.fi/garmin-zmo-34 ... ern-europe
https://www.luurinetti.fi/garmin-zmo-34 ... ern-europe
-
- Viestit: 641
- Liittynyt: To Marras 22, 2012 4:44 pm
- Pyörä: KTM 500 EXC-F Sixdays
- Paikkakunta: Raisio
Re: Ilmaiset maastokartat Garminiin
Omassa on toiminut maastokartat ja osm kartat kanssa.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sent from my iPhone using Tapatalk