Kuulosuojaimet

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Zetor
Viestit: 61
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 9:45 am
Pyörä: AT RD07-01
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Zetor »

Ainakin hiuksen hienosti asiaa sivuten. Omia kokemuksia viime kesältä: Pyöränä AT-01, kuljettajana tinnitusvammainen yliherkällä kuulolla varustettu yksilö (= minä), korvatulppina M3 oranssit pehmeät perus murkulat, pyörässä pleksinä Kappa DIY siivekkeellä MRA:n saranoilla.

Kypäränä HJC krossi ajolaseilla = meteli OK
Kypäränä Schubert S1 Pro = meteli OK
Kypäränä Arai Tour X = meteli Saatanasta

Omien kokemusten mukaan (Dominator, AT RD04, AT RD07) ratkaisevaa on pyörän, kypärän, pleksin ja tulppien yhdistelmä. Yksikin tekijöistä heittää lopputuloksen perseelleen. Tutkimattomat ovat ilmavirran tiet...
MOOTTORIPYÖRÄ tarjoaa sinulle mahdollisuuden suureen seikkailuun; se tarjoaa haasteen "käskeä" konetta... (Honda user manual)
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Kesälomalla suomessa käydessä kävin teettämässä itselleni Finfonicin suojaimet.
Heillä vain tuntuu olevan aika hidas toimitusaika, koska korvista otettiin muotit elokuun alussa, eikä suojaimista ole vieläkään mitään tietoa.
Noh, kohtahan alkaa talvi, joten viimeistään ensi keväänä pääsen niitä testaamaan.
Oli muuten aika epämiellyttävä kokemus tuo valoksen ottaminen korvasta :lol:
Avatar
AM
Viestit: 936
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 5:45 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Kurikka

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja AM »

Mp-messuilla helmikuun alussa tehtiin valokset ja tulpat tuli finnfonikilta kesäkuun alkupäivinä.
Hyvä hankinta joskin vaati alussa pientä totuttelua.
POIKITTAISETHYRRÄVOIMATKAATAVATPYÖRÄNSATUNNAISESTI
MotoMasa
Viestit: 368
Liittynyt: Pe Touko 20, 2011 9:15 am
Pyörä: 990Adv

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja MotoMasa »

Finfonicin tulpat ollut käytössä varmaan viisi vuotta ja hyvin pelittää. En voisi enää kuvitella muuta ratkaisua kuulonsuojaamiseen. Käytän niitä lähinnä konehommissa ja tietenkin pyörän kanssa, joskus pidemmillä ajomatkoilla pakulla myös. Noissa työhommissa huomaa kuinka paha saaste melu on, tulpat korvissa jaksaa huomattavasti paremmin. 25dB elementit käytössä ja normaali keskustelu onnistuu hyvin, melussa vielä paremmin, kun esim. kännykkään puhuessa tulpat vaimentaa taustamelun.
sohveli-76
Viestit: 168
Liittynyt: Ma Helmi 07, 2011 12:17 am
Pyörä: H-D FLHX 124" KTM EXC500F KTM 950S
Paikkakunta: Pello

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja sohveli-76 »

Yksi vaihtoehto on Insta-Mold tulpat. Yenkkiläisiä valettavia nekin mutta Finnfonickiin verraten halpoja, 50 €/pari. Toinen etu on se että tulpat saa vartissa mukaan. Itse hankin pari kuukautta sitten pyörän vaihdon yhteydessä kun sattui olemaan toinen osapuoli niiden maahantuoja. Timo McKeown Lohjalta. Googlella lisää. Kaveri hankki myös. Hyvin vaientavat, istuvat ja pysyvät. Enskalla ajossa näin kylmiltään ehkä liiaksikin -tottumiskysymys kai. Paljoa en ole ehtinyt niitä käyttää kiitos petskujen ja lekureiden...
040-5691644
Avatar
Ilipo
Viestit: 408
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2009 5:47 pm
Pyörä: KTM 990 Adventure
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Ilipo »

Moro,

Kuuloliittoa edelleenkin suosittelen... Hinta on ~65€ ja saa mukaan samantien (tunnin odotusaika)

Mulla ollut nyt kaksi kesää käytössä ja ilman en pysty enää ajamaan.

-Ilkka
IsoPoika
Viestit: 234
Liittynyt: Pe Huhti 23, 2010 9:52 am
Pyörä: R1200GSA
Paikkakunta: Vimpeli

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja IsoPoika »

Marko Hemmilä kirjoitti:Kesälomalla suomessa käydessä kävin teettämässä itselleni Finfonicin suojaimet.
Heillä vain tuntuu olevan aika hidas toimitusaika, koska korvista otettiin muotit elokuun alussa, eikä suojaimista ole vieläkään mitään tietoa.
Noh, kohtahan alkaa talvi, joten viimeistään ensi keväänä pääsen niitä testaamaan.
Oli muuten aika epämiellyttävä kokemus tuo valoksen ottaminen korvasta :lol:
Minulta otettiin muotit Vaasassa muistaakseni 22.8 ja tiistaina 25.10 tulivat postin mukana. Mukavalta tuntuvat! vielä en ole kuitenkaan ajossa kokeillut, mutta eiköhän hyvät ole.

Minä päädyin näihin sen takia, koska toinen korvakäytävä on jyrkästi ylöspäin kääntyvä, joten sinne ei saanut kunnolla minkään laisia yleismallin suojia sopimaan, aina painoi korvan suulle.
Toisella puolella ei ollut mitään ongelmaa.
Jospa nämä istuisi! ainakin ne on helppo ja nopea laittaa.
Sylinen
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Tänään on suojaimet aloittaneet matkansa kohti Saksaa, joten eiköhän tuossa ensi viikolla pääse noita kokeilemaan.
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Ensi kokeilu noista Finfonicin kuulosuojaimista olohuone olosuhteissa.
Todella helppo asentaa korvaan ja tuntuu istuvan mukavasti ilman paineen tuntoa.
Huomenna pitää käydä kokeilemassa että mimmoinen tuntuma noissa on tienpäällä.
Avatar
Wesa
Viestit: 30
Liittynyt: Su Syys 07, 2008 7:08 pm
Pyörä: BMW R1200GSA ja KTM 350EXC-F
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Wesa »

Omat korvakäytävät ovat sen verran mutkalla, ettei niissä normitulpat pysy tiiviisti. Keväällä otin käyttöön Finfonic:n valetut suojaimet. Hommasin sekä 15dB että 25dB vaimentimet. Kypäräpuhelinta on vähän helpompi kuulla 15dB:llä, mutta pitkissä rautaperseajoissa 25dB vaimennus on parempi. Alussa korvakäytävät kipeytyivät kun oli ajellut yhtä soittoa ½ vuorokautta. Syy ei ollut kuitenkaan yksin kuulosuojaimissa, vaan turhan kireä kypärähuppu litisti hiukan korvanlehtiä. Enää ei ole tätäkään ongelmaa.

Paljon ajavalle suosittelen tällaisia valettuja suojaimia niiden käyttömukavuuden takia. Toisaalta pääasia, että käyttää jotain suojaimia niin voi vanhana nauttia lasten-lasten kiljumisesta. Ja jos niiden meteli alkaa sitten häiritä niin voihan noita suojaimia käyttää vanhanakin.

Wesa
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Mulla on kans 25dB:n suojaus noissa kuulosuojaimissa.
Eilen kävin kokeilemassa niitä ensimmäisen kerran ja huomasin että kypärän pehmuste otti kiinni suojaimeen mikä aiheutti rahisevaa ääntä. Illalla muokkasin vähän pehmustetta korvan alueelta ja tämän päivän testin perusteella rahina loppui ja tuulen mekkala Tour-X kypärässä pieneni siedettävälle tasolle.

Noin neljän tunnin ajon jälkeen ei korvassa tuntunut lainkaan pakotusta ja ylös vuorille noustessa myös paineen tasaus korvassa tuntuu toimivan noiden suojien kanssa.
Avatar
antti-a
Viestit: 474
Liittynyt: Ti Helmi 07, 2006 9:46 am
Pyörä: R1100GS
Paikkakunta: Masku

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja antti-a »

Onko nuo finnfonicit parantaneet tilannetta niin paljon, että meteli ongelman voi sen jälkeen unohtaa?

Olen tämän kesän pohtinut mitä tehdä ääniongelman kanssa.
1100gs + Shubert S1 + mra vario pleksi ja erilaisia "normi"korvatulppia -> tinnitusta on jo valmiiksi, mutta joka ajokerta pahentaa tinnitusta esim. illan ajaksi.
Tästä syystä olen jo miettinyt koko touhun lopettamista, koska tinnitus ei saisi enää pahentua lainkaan.

Nyt olen vielä miettinyt, että auttaisiko nuo finnfonicit. Taidan ne kuitenkin tilata, kun niitä voi sentään käyttää muissakin meluavissa hommissa. Ei jää käyttämättä vaikka ei moottoripyörän kanssa auttaisikaan.

Tietenkin on vielä pyörän vaihto mahdollisuus :)
Korruptio
Viestit: 182
Liittynyt: Su Maalis 13, 2011 9:34 pm
Pyörä: KTM Adventure 990
Paikkakunta: Baltimore

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Korruptio »

Jos ajaa korvatulpat päässä niin kannattaa pitää huoli siitä ettei ne ota kiinni kypärän pehmusteisiin. Jos ottavat niin ne tulpat on ihan yhtä tyhjän kanssa kun se kontakti johtaa äänen korvaan ja tärisevä kypärä saattaa vielä runkata sitä tulppaa sen verran että korvasta kuuluu rutinaa kun se tulppa on melkein kuin joku karhupumppu siinä korvakäytävän suulla. Myös tulpat pitää osata laittaa sinne korviin, joskus näkee sitä että ne tulpat about roikkuu korvasta ulkona kun joko ovat väärän kokoiset tai käyttäjä on tumppu eikä osaa niitä rullata korvakäytäviin. Ei sellaisista ole mitään hyötyä.

Tuo kypärän pehmusteiden (tai minkä vaan ottaminen) tulppaan on yleinen syy sille jos laadukkaidenkin tulppien kanssa edelleen melu aiheuttaa oireita.
--Sent from my computer using a keyboard
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Mulla on myös Schuberthin S1 kypärä jossa on myös pehmusteita muutettu korvan kohdalta.
En oo näitä uusia tulppia vielä tuon kypärän kanssa kokeillut, mutta joka tapauksessa S1 on huomattavasti hiljaisempi kuin Tour-x.

Tulpat tosiaan oli helppo laittaa korviin ja istuivat mielettömän hyvin (pakkohan niiden on kerta valos on otettu omasta korvasta :lol: )

Finfonicilla näyttää olevan jos jonkinmoista lisävarustetta noihin suojiin, valinnaisena on myös 15dB:n vaimennin.
25dB:n vaimentimella varustetuilla tulpilla pystyy vielä käymään normaalia keskustelua.
Generig
Viestit: 110
Liittynyt: Ke Loka 19, 2011 2:26 pm
Pyörä: Iso gessu -08
Paikkakunta: Tampere/Etelä-Pohojammaa

Re: Kuulosuojaimet

Viesti Kirjoittaja Generig »

Hain juuri perjantaina pari kk aiemmin tilatut Elacin tulpat. Hyvin sopii - kuinka ollakkaan. Pyörä on jo talviteloilla joten tositesti menee kevääseen.

Erilaisia tulppia on kokeiltu vaikka kuinka monet eikä niistä suoraa apua ole ollut. Pahimmillaan olo on ollut suorastaan oksettava sen melun vuoksi. Kypärä on kyllä huono, Nolanin N102. Mutta suurimmat ongelmat aiheuttaa kuitenkin pleksi. Yritin korjata tilanna uudella pleksillä, huonompaan meni.
Vastaa Viestiin